DOLAR 32,9307 0.3%
EURO 35,3744 0.57%
ALTIN 2.466,510,66
BITCOIN 1983136-5,57%
İstanbul
27°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı
  • Gün Gazete
  • Gündem
  • 2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

ABONE OL
Mayıs 31, 2024 18:17
2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, TÜBİTAK, Hacettepe ve Marmara Üniversiteleri Arasında İşbirliği

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, TÜBİTAK, Hacettepe ve Marmara Üniversiteleri arasında “2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi”ne ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Protokol töreninde konuşan isimler, nüfus yapısının belirlenmesinin stratejik önemine vurgu yaptı.

Araştırmanın Amacı ve Önemi

Şenel: Nüfus yapısındaki değişimlerin iş gücü piyasaları, sosyal güvenlik sistemleri, kamu gelir ve gider dengesi, kamu hizmetleri ve finansman ihtiyaçlarını etkilediğini belirtti. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nın 1968’den beri her 5 yılda bir yapıldığını hatırlattı ve 2024’te 12’nci araştırmayı başlatacaklarını açıkladı.

Araştırma Konuları ve Veri Toplama Süreci

Şenel: Araştırma kapsamında 20 bin haneyle görüşme yapılarak Türkiye’deki demografik verilerin toplanacağını belirtti. Araştırma sonuçlarının, politika yapıcıların doğurganlık, sağlıklı yaşlanma konularında öneriler almasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Politika Oluşturulmasına Katkı

Şenel: Araştırmanın, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek olması ve toplumsal yapıda güçlü bir bütünlüğün sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, yapılacak araştırmanın, doğurganlık ile sağlıklı ve aktif yaşlanma konularında politika yapıcıları yönlendireceğini belirtti.

Bu kapsamda, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nın yürütülmesi için bir Yönlendirme Komitesi oluşturulacağını açıkladı. Bu komitenin, ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalışarak araştırmanın etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacağını dile getirdi.

Yapay Zekanın Dahil Edilmesi

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal: Nüfus verilerinin öneminin arttığını belirterek yapay zekanın sürece dahil edilmesinin faydalı olacağını vurguladı. Araştırmanın 2008’den itibaren araştırma boyutunun ön planda olduğunu ve TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında yürütüldüğünü belirtti.

Araştırmadan çıkacak sonuçların, nüfus politikalarının oluşturulmasında önemli bir role sahip olacağı ifade edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.