DOLAR 32,5616 0.14%
EURO 35,0171 0.36%
ALTIN 2.437,500,10
BITCOIN 2122323-0,78%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKM’DE NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ

AKM’DE NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ

ABONE OL
Mart 18, 2022 09:15
AKM’DE NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MAÇIN ADAMI // 1-14-15 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

2020 yılında dünya prömiyerini yapan, Clint Dyer ve Roy Williams’ın kaleme aldığı Maçın Adamı, AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilerle buluşuyor! Basit bir hayat süren ve basit bir adam olan Michael, babasının ani ölümünden sonra kendini cevabını bilmediği sorularla karşı karşıya bulur. Hira Tekindor’un çevirdiği, Cem Zeynel Kılıç ve Kerim Urun’un rol aldığı oyun, erkeklik, vatan sevgisi, göçmenlik ve aile gibi kavramları baba ve oğul ilişkisi üzerinden inceliyor.

 

BAHARA MERHABA KONSERİ // 1 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

AKM, nisan ayını Bahara Merhaba Konseri ile karşılıyor! Uluslararası çapta sürdürdüğü kariyeri ile günümüzün en başarılı şefleri arasında gösterilen Charles Olivieri Munroe yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve keman sanatçısı Tuncay Yılmaz dinleyenlere renkli bir repertuvar sunacak. Konserde Mozart, Tchaikovsky, Kreisler gibi bestecilerin eserlerinin yanı sıra John Williams’ın Kadın Kokusu filmiyle hafızalara kazınan “Tango” bestesi, Nigel John Hess’in “Lavanta Kokulu Kadınlar” bestesi de seslendirilecek.

Program
A. Thomas, Raymond Overture
J.Massenet, Meditasyon
Nigel John Hess, Lavantalı Kadınlar
John Williams, ‘Kadın Kokusu’ Filminden ‘Tango’
W.A.Mozart, Adagio-Rondo
F. Kreisler, Schön Rosmarin
P. I. Tchaikovsky, Fındıkkıran Süiti’nden Bölümler

İZMİR KLARİNET QUARTET // 2 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM Çok Amaçlı Salon, İzmir Klarinet Quartet’i ağırlıyor. Uzun yıllardır İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) bünyesinde birlikte sahne alan ve 3 yıl önce bu dörtlüyü kuran sanatçılar, genç bir topluluk olmalarına rağmen sahnede etkileyici bir uyum ve dengeye sahip. Barok, klasik, modern, caz ve dahi türkülere uzanan geniş bir repertuvarı seslendiren dörtlü Özlem Pınar, Kerem Özgür Erdem, Tuğer Doruk ve Onur Yıldız’dan oluşuyor.

 

4×8 DAR ALANDA RETROSPEKTİF // 2-30 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

4X8 Dar Alanda Retrospektif, MDTistanbul direktörü ve koreograf Beyhan Murphy’nin, MDTistanbul için yaptığı büyük çaplı eserlerden bazı bölümlerin; büyük prodüksüyon vasıflarından arındırılarak, yalın halleriyle sahnelendiği bir program. Eserlerin AKM Çok Amaçlı Salon’un intim atmosferine uyarlanmış mini versiyonlarından oluşan ve müziklerini Mercan Dede, Rahman Altın ve Burak Güven’in yaptığı bu program, aynı zamanda retrospektif bir bakış da sunuyor.

BİR RAMAZAN AKŞAMI // 2 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, AKM Tiyatro Salonu sahnesinde Ramazan ayına özel bir konser verecek. Mehmet İhsan Özer’in sanat yönetmenliğinde hazırlanan ve Rast, Uşşak, Sabâ, Eviç, Acemaşîrân makamlarında ilahilerin de seslendirileceği konser, Ramazan ayının neşesini ve güzel iklimini yansıtacak. Genç yaşına rağmen birçok ünlü sanatçı ile sahne alan ve izleyenlerin de beğenisini toplayan semazen Mahmut Sami Güçlü de icrasıyla konsere renk katacak.
TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 3 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği bol neşeli çocuk oyunu Turta Girmemiş Orman, AKM’de minik tiyatro severlerle buluşuyor. Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı Ejderha’nın dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli Ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı Ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Oyun, 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

BAHAR TÜRKÜLERİ // 3 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, toprağın hayat bulduğu, ağaçların tomurcuklanıp çiçek açtığı, dağların taşların yeşille buluştuğu, sevincin ve sevdanın başladığı bahar mevsiminin gelişini türkülerle müjdeleyecek. Konserin solistleri Elif Buse Doğan, Sevda Gül, Ümmühan Yazar, Züleyha Ortak, Zülfü Demirtaş, Orçun Bora Kurtoğlu ve İsmail Altunsaray farklı bölgelerden ve farklı üsluplarda seslendirecekleri türkülerle ülkemizin zengin kültürünü ve bahar coşkusunu yansıtacak.

BALE DÜNYASI // 4 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılarından İlke Kodal ve Erhan Güzel’in Türkiye’de bale sanatının tarihini, gelişimini ve geldiği noktayı fotoğraflarla anlatacakları ve sanatçıların kendi sanat yolculuklarını video ve fotoğraflarla aktaracakları samimi sohbet, AKM Çok Amaçlı Salonda 4 Nisan 2022 günü gerçekleşecek.

AHMET HATİPOĞLU ANMA KONSERİ // 4 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.30

Besteleri, kitapları ve yetiştirdiği öğrencileri ile Türk Tasavvuf Müziğine önemli katkılar sunan merhum sanatçı Ahmet Hatipoğlu, 4 Nisan akşamı özel bir konserle anılacak. Şef Yusuf Kayya’nın yöneteceği konserde, Hatipoğlu’nun eserleri Kültür Bakanlığı’na, TRT’ye ve Akademi’ye kazandırdığı öğrencileri tarafından icra edilecek.

MASANIN ALTINDA // 7-8-28-29 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu Masanın Altında, göçmenlik ve eşitlik sorunlarını, küreselleşmenin karanlık yanlarını, kötü giden ekonomi nedeniyle bireyin küçülüp zavallılaşmasını, sanatın ve sanatçının hak ettiği değeri görmemesini; kara mizahın en rengarenk biçimiyle, absürdün en yumuşak köşesinden anlatıyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI // 8 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

Siyah beyaz tuşların parlayan yıldızlarından piyanist Can Çakmur, Ender Sakpınar yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile AKM Tiyatro Salonu sahnesinde buluşacak. 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışmasında ve 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci olan Can Çakmur, İDSO eşliğinde Ravel’in Couperin’in Mezarı ve yine Ravel’in Sol Majör Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

Program
M. Ravel, Couperin’ı̇n Mezarı
M. Ravel, Sol Majör Pı̇yano Konçertosu
KAHVE KONSERLERİ TRIO PATARA // 9 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı Leyla Bayramoğulları, arp sanatçısı Aslıhan Güngör ve Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçısı soprano Simge Büyükedes’den oluşan Trio Patara, AKM Çok Amaçlı Salon’da sahne alacak.
KANUN PİYANO İKİLİSİ // 9 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Yüzyıllar önce farklı kıtalarda doğan ve kendi müzik dünyalarının değerli temsilcileri olan piyano ve kanun, 21. yüzyılın çağdaş teknikleriyle ele alınan yeni müzik dilleri ile dinleyici karşısına çıkıyor. Kanunda Esra Berkman, piyanoda Lilian Tonella Tüzün’ün hünerlerini sergileyeceği konserde New Music for Kanun & Piano albümünde yer alan eserlerin yanı sıra Çetin Işıközlü’nün solo kanun ve solo piyano için serenatları ile Marcus Siqueira’nın Dut Ağacı Boyunca adlı türkü esinli eseri ve Ermeni besteci Haçatur Avetisyan’ın iki numaralı Kanun Konçertosu seslendirilecek.

KONSER- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU // 9 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, Ramazan ayının manevi iklimine hitap eden bir konserle AKM sahnesinde olacak. İlahi, kaside, nefes, durak gibi formlarda, tasavvufi ezgiler taşıyan eserlerin seslendirileceği konserin sanat yönetmenliğini Şükrü Türkmen üstleniyor.

HİCAZ’DAN NİHÂVENDE BİR MUSİKİ SEFERİ // 10 NİSAN // TİYATRO SALONU // 11.30

Tarihteki yolculuğu içinde Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyadan beslenen Türk musiki kültürünün günümüze yansımalarının iki kadim makam üzerinden izleneceği konserde solist Bekir Ünlüataer ve M. Hulusi Yücebıyık yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu aynı sahneyi paylaşacak. Tanburda Ege Yıldız, kemençede Yağmur Bilgin, neyde Hüseyin Özkılıç’ın hünerlerini sergileyeceği konserde klasikten moderne uzanan geniş bir repertuvar seslendirilecek.

SİZ NE DERSİNİZ? // 10 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Faik Ertener’in kaleme aldığı ve yönettiği çok neşeli çocuk oyunu Siz Ne Dersiniz, nisan ayında yeniden AKM Çok Amaçlı Salon’da! Siz Ne Dersiniz, kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu ediniyor. En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki İnsan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!

14. TANGO FESTİVALİ // 10 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

Arjantin’in en tanınmış tango orkestralarından Tango Bardo, Türkiye’de ilk kez AKM’ye konuk oluyor. Tangonun başkenti kabul edilen Buenos Airesli müzisyenlerden oluşan orkestraya Arjantin’in en romantik seslerinden biri olan Roberto Minondi eşlik edecek. Sadece kulaklara değil göze de hitap edecek bu müzik ve dans şöleni İstanbulluları Buenos Aires sokaklarına götürecek.

TİYATRODA IŞIK OYUNCULUK ATÖLYESİ VE SÖYLEŞİ // 11 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 14.00
Bugüne kadar yaptığı ışık tasarımlarıyla “En İyi Işık Tasarımı” dalında ödüller alan Yakup Çartık, sahne ışıklandırması üzerine AKM Çok Amaçlı Salon’da öğretici bir atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda sahne ışık tasarımı konusunda mesleki araştırma ve çalışmalar da yapan Çartık’ın 2002 yılında Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Sahne Işıklandırması Temel Bilgiler” isimli kitabı, bugün sahne ve gösteri sanatları ışık teknolojisi bölümlerinde ders kitabı olarak okutuluyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI KONSERİ // 15 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mendelssohn bestelerinden oluşan bir repertuvarla AKM sahnesinde! Şef Dağhan Doğu yönetimindeki orkestranın bu konserindeki solistleri ise müzik çevrelerinin adından övgüyle söz ettiği piyanist Oxana Shevchenko ve viyolonsel sanatçısı Yılmaz Bişer olacak. Mendelssohn’un Bir Yaz Gecesi Rüyası ve İkili Konçertosu’nun seslendirileceği konser 15 Nisan akşamı saat 20.00’da.

Program
F. Mendelssohn, İkili Konçerto

F. Mendelssohn, Bir Yaz Gecesi Rüyası

KARMAKARIŞIK // 26-27-28 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Haldun Dormen rejisörlüğünde sahnelediği Karmakarışık, AKM Tiyatro Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Ray Cooney’in kaleme aldığı oyun, Richard Philips adında saygın bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak için gittiği otelde bir cesetle karşılaşmasını ve olayların içinden çıkılmaz bir hal almasını konu alıyor.


İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI KONSERİ // 29 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, AKM sahnesinde vereceği konserde İtalyan şef Carlo Rizzari’nin batonu altında arp sanatçısı Maria Krusheyskaya’ya eşlik edecek. Boieldieu ve Bizet bestelerinin seslendirileceği konser 29 Nisan akşamı saat 20.00’da.

 

Program

F.A.Boieldieu, Arp Konçertosu Re Majör
G.Bizet, Senfoni No:1 Re Majör


KAHVE KONSERLERİ – ALABALIK BEŞLİSİ // 30 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM’nin klasikleşen Kahve Konserleri kapsamında, Schubert’in önemli eserleri arasında yer alan La Majör Piyanolu Beşli eseri “Alabalık” İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solitleri tarafından seslendirilecek. Kemanda Ekin Güldoğan, viyolada Evrim Baştaş, viyolonselde Çağlar Çeliker, kontrbasta Gözdem Şele ve piyanoda İnci Yakar Birol’un yer alacağı beşli, dinleyenlerin kulaklarının pasını silecek.

 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ’NDE BU AY 

RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 2-3-9-10-16-23-24-30 NİSAN 13.30 , 7-14-21-28 NİSAN 16.00

4-6 yaş arasındaki çocuklar, Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi’nde AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde müzikle buluşuyor! Ritim ve Müzik Atölyesi, çocuklara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunuyor. Atölye kapsamında, çocukları oyun ve müzik aracılığıyla hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim bekliyor.

 

ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ// 1-8-15-22-29 NİSAN 16.00, 2-3-9-10-16-17-23-24-30 NİSAN 12.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, çocukları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor.

ÇOCUKLAR İÇİN BALE ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 2-9-16-23-30 NİSAN 11.00

İstanbul Devlet Opera Balesi Sanatçıları, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklarla buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan Çocuklar İçin Bale Atölyesi, geleceğin sanatçıları ve sanatseverleri olan çocukların bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişimine ve özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 2-3-9-10-16-23-24-30 NİSAN 12.15

Ressam Metin Ceyran, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin ressamlarıyla bir araya geliyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 2-3-9-10-16-17-23-24-30 NİSAN 13.15

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.