DOLAR 32,3068 -0.01%
EURO 35,1167 0.42%
ALTIN 2.396,15-0,77
BITCOIN 2186422-2,59%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanların Durumu

Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanların Durumu

ABONE OL
Mayıs 28, 2024 15:13
Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanların Durumu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

Avrupa ülkelerinde sahipsiz hayvanlar, yasalar çerçevesinde oluşturulan ekiplerce toplanıyor, kısırlaştırılıyor ve çip kullanımı zorunluluğu sayesinde kayıt altında tutuluyor. Evcil hayvanlarını sokaklara bırakanlara caydırıcı cezalar uygulanıyor ve yerleşim yerlerinde sahipsiz hayvanlara izin verilmiyor.

Belçika’nın Sahipsiz Hayvanlarla Mücadelesi

Belçika‘da sahipsiz hayvanlara rastlanmamasının en büyük nedeni barınaklar Belçika’da sahipsiz hayvanlar, bağışçıların finanse ettiği barınaklara götürülüyor. Ülkedeki köpeklere çip takılması zorunlu ve bulunan sahipsiz köpekler sahipleriyle iletişime geçilerek barınağa teslim ediliyor.

Almanya ve Hayvan Vergisi

Almanya‘da hayvan sahipleri vergi ödüyor ve evcil hayvan sayısının artmasıyla elde edilen gelirler hayvan barınaklarının giderlerini karşılıyor. Saldırgan cins köpek sahiplenmek isteyenler polis iznine ve özel eğitimlere tabi tutuluyor.

İspanya’da Sahipsiz Hayvanlar ve Yasal Düzenlemeler

İspanya‘da yılda 200 binden fazla hayvan terk edilmesine rağmen sokaklarda sahipsiz köpek bulunmuyor. Ülkede zorunlu kısırlaştırma ve çip kullanımı gibi önlemler alınarak sahipsiz hayvanlar kontrol altında tutuluyor.

Fransa’da Sahiplendirme Süreci ve Yasal Düzenlemeler

Fransa‘da her yıl 100 bin sahipsiz hayvan sokaklardan toplanıyor ve barınaklara götürülüyor. Tehlikeli olarak tanımlanan köpek türlerine tasma takılması zorunluluğu getirilmiş ve sokağa bırakılan hayvanlar için cezai yaptırımlar uygulanıyor.

İngiltere’de Sahiplendirme ve Uyutulma Süreci

İngiltere‘de sahiplendirilmeyen köpekler bir hafta içinde uyutuluyor ve hayvan sahiplerinin bilgilerini içeren mikroçip takılması zorunlu. Barınaklar kapasiteyi aştığı için sahiplendirme teşvik ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.