DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19780941,92%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası

ABONE OL
Kasım 6, 2023 08:36
Çekişmeli Boşanma Davası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Çekişmeli boşanma davaları, eşler arasında boşanma ve boşanmanın hukuki sonuçları konusunda anlaşmazlık yaşanması durumunda ortaya çıkar. Bu tür davalarda, boşanma sebeplerinin varlığını ispat etmek ve hukuki süreçleri doğru bir şekilde yürütmek önem taşır.

 

Çekişmeli Boşanma Davasının Türleri

Çekişmeli boşanma davaları, Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen boşanma sebepleri temelinde açılabilir. Bu sebepler aşağıda belirtilmiştir:

  1. Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davası
  2. Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Davası
  3. Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davası
  4. Terk Nedeniyle Boşanma Davası
  5. Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası
  6. Evlilik Birliğinin Sarsılması (Şiddetli Geçimsizlik) Nedeniyle Boşanma Davası

 

Süreç ve Yargılama Usulü

Çekişmeli boşanma davasında yazılı yargılama usulü esastır ve usul kuralları ile sürelere son derece özen gösterilmesi gerekmektedir. Dava sürecinde, taraflar sırasıyla dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi ve ikinci cevap (cevaba cevaba cevap dilekçesi) sunarlar. Davalı taraf, dava dilekçesinin kendisine tebliği akabinde iki haftalık süre içerisinde cevap dilekçesi sunmak durumundadır. Dilekçelerin teatisi aşaması bittikten sonra mahkeme tarafından ön inceleme duruşmasına davet için taraflara ihtaratlı davetiye çıkarılır.

 

Çekişmeli Boşanma Davasında Nafaka

Çekişmeli boşanma davalarında nafaka olarak; tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakası talep edilebilir. Tedbir nafakası dava sürecinde talep edilebilirken, yoksulluk nafakası boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan eş tarafından boşanma sürecinde ya da dava kesinleştikten sonra 1 yıl içerisinde talep edilebilir. Bu davada nafakaya ek olarak maddi ve manevi tazminat, ziynet eşyaları, velayet gibi hususların da talep edilebildiği hususu unutulmamalıdır.

 

Davaların Süresi ve İstinaf Hakları

Genel olarak, çekişmeli boşanma davaları 1 – 2 yıl arasında karara bağlanmaktadır. Tarafların verilen kararı istinaf ve temyiz etme hakkı bulunmakta olup, istinaf süresi gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra 2 haftadır.

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.