DOLAR 32,3063 -0.02%
EURO 35,1092 0.43%
ALTIN 2.404,11-0,44
BITCOIN 2181593-2,57%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu İhale Kurumu’ndan Önemli Düzenlemeler

Kamu İhale Kurumu’ndan Önemli Düzenlemeler

ABONE OL
Mayıs 18, 2024 17:14
Kamu İhale Kurumu’ndan Önemli Düzenlemeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KİK, İhale Yönetmeliklerinde Değişiklik Yaptı

Kamu İhale Kurumu (KİK), mal alımı, yapım işleri, hizmet alımı ve danışmanlık hizmet alımı uygulama tebliğ ve yönetmeliklerinde önemli değişiklikler yaparak yeni düzenlemeleri Resmi Gazete‘de duyurdu.

Ortaklık Oranları Değiştirilebilecek

Yüklenicinin iş ortaklığı olduğu durumlarda, sözleşmenin yürütülmesi sırasında ortaklık oranlarının hangi durumlarda değiştirilebileceğine ilişkin düzenleme getirildi.

İş Deneyim Belgeleri Düzenlenecek

İş deneyim belgeleri, yüklenicinin unvan ve tür değiştirmesi, devralma ya da yeni şirket kurma durumlarında nasıl düzenleneceği belirlendi.

Aşırı Düşük Teklif Süreci İyileştirilecek

Aşırı düşük teklif açıklama süreci iyileştirilerek, yapım işleri ihalelerinde sınır değerin altında teklif sunan isteklilerin tekliflerinin açıklama istenmeksizin reddedilmesine yönelik mevcut parasal tutar eşik değerin yarısına yükseltilecek.

Hizmet Alımlarında Yeni Düzenlemeler

Mal alımı ihalelerinde demonstrasyon ve numune değerlendirme usullerine, hizmet alımı sözleşmelerindeki aykırılık halleri ve cezalarına dair düzenlemeler yapıldı.

Personel Çalıştırılmasına Dayalı Olmayan Hizmet Alımlarında Değişiklikler

Personel çalıştırılmasına dayalı olmayan hizmet alımlarında, birim fiyat teklif cetvelinde personel için ayrı satır açılacak ve işçilik giderine yer verilecek.

Pazarlık Usulü İhalelerde Yeni İmkanlar

Pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ve ilanı zorunlu olmayan ihalelerde, ihaleye teklif vermeye davet edilen istekliler, davet edilmeyen gerçek/tüzel kişiler ile iş ortaklığı/konsorsiyum oluşturabilecek.

Elektronik Kamu Alımları Platformu’na (EKAP) Yüklenmemesi Durumunda Teklifler Değerlendirilmeyecek

Anonim şirketlerde yapılan değişikliklerin EKAP’a yüklenmemesi durumunda teklifler değerlendirme dışı bırakılmayacak.

Yeni Tarihler ve Uygulama Yönetmelikleri

İhale, alım ve sözleşme süreçlerinde EKAP üzerinden yürütülecek iş ve işlemleri düzenleyen “Kamu Alımlarının Elektronik Ortamda Yapılması Yönetmeliği” ile eki “Elektronik Ortamda Yapılan İhalelerde Uygulanacak Tip İdari Şartname” ve bağlı diğer düzenlemeler 15 Ocak 2025 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.