DOLAR 32,9339 -0.36%
EURO 35,9008 -0.22%
ALTIN 2.542,77-0,30
BITCOIN 22167610,62%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler’den Kamuda Tasarruf Tedbirleri Teklifi
  • Gün Gazete
  • Ekonomi
  • AKP Grup Başkanı Abdullah Güler’den Kamuda Tasarruf Tedbirleri Teklifi

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler’den Kamuda Tasarruf Tedbirleri Teklifi

ABONE OL
Temmuz 5, 2024 17:13
AKP Grup Başkanı Abdullah Güler’den Kamuda Tasarruf Tedbirleri Teklifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Abdullah Güler, TBMM’ye Kanun Teklifi Sunulduğunu Açıkladı

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu duyurdu.

Taslak, 32 Maddeden Oluşuyor

Güler, teklifin ilk imza sahipleri AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Teklife göre, tasarruf kültür ve bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla mali disiplini güçlendirmek hedefleniyor.

Anayasa Mahkemesi Kararının Yol Açtığı Düzenlemeler

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk Standartları Enstitüsü’nün gelirleri arasına dahil edilen “genel bütçeden yapılacak Hazine yardımlarına” ilişkin hükmü doğrultusunda düzenlemeye gidiliyor. Buna göre, söz konusu hüküm, Türk Standartları Enstitüsü ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’a ekleniyor.

Disiplin Hükümleri ve Harcama Düzenlemeleri

Teklife göre, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamaları tasarruf tedbirlerine uygunluk açısından izlenecek ve denetlenecek. Tedbirlere uymayanlar hakkında disiplin hükümleri uygulanacak ve sonuçlar Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek. Ayrıca, bakanlıkların yatırım kaynakları üzerinde de düzenlemeler getiriliyor.

Defterdarlar İle İlgili Düzenlemeler

Teklife göre, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı birimlerde çalışan gelir uzmanları ve gelir uzman yardımcılarının görev ve sorumlulukları yeniden düzenleniyor. Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait defterdar kadrosu vergi dairesi başkanı kadrosuyla eşitlenecek ve ilgili personelde atanma süreçleri belirleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.