DOLAR 32,9403 -0.33%
EURO 35,8548 -0.26%
ALTIN 2.534,82-0,61
BITCOIN 22124310,23%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık Tarafından Yürürlüğe Giren Yeni Tebliğde Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması
  • Gün Gazete
  • Ekonomi
  • Bakanlık Tarafından Yürürlüğe Giren Yeni Tebliğde Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması

Bakanlık Tarafından Yürürlüğe Giren Yeni Tebliğde Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması

ABONE OL
Haziran 15, 2024 17:15
Bakanlık Tarafından Yürürlüğe Giren Yeni Tebliğde Enflasyon Düzeltmesi Uygulaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Tebliğin Amacı

Bakanlık tarafından hazırlanan “Enflasyon Düzeltmesi Uygulayan Şirketlerde Esas Alınacak Finansal Tablolara İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, 2023 ve sonrasındaki hesap dönemlerinde uygulanacak enflasyon düzeltmesine ilişkin olarak genel kurul ve yönetim organınca esas alınacak finansal tabloların belirlenmesini amaçlamaktadır.

Uygulama Kapsamı

Tebliğ kapsamında, şirketlerin Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından belirlenen muhasebe standartlarına uygun hazırlamaları gereken enflasyon düzeltilmiş finansal tablolar esas alınacak. Ayrıca, bu kapsam dışında kalan şirketlerde 2023 yılı hesap dönemine ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolarla enflasyon düzeltmesi uygulanmamış finansal tablolar birlikte dikkate alınacak.

Sermaye Değerlendirmesi ve Kar Dağıtımı

Tebliğe göre, sermaye değerlendirmelerinde ticaret siciline tescil edilmiş sermaye tutarı esas alınacak. Enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan sermaye düzeltmeleri ile diğer öz sermaye kalemleri arasındaki farklar belirlenerek gerekli kararlar alınabilecek. Ayrıca, kar dağıtımı, sermaye artırımı ve azaltımı ile birleşme, bölünme gibi işlemlerde enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolar esas alınacak.

Vergisel Yükümlülükler

Tebliğin getirdiği kuralların uygulanmasında, şirketlerin ve kardan pay alacakların vergisel yükümlülüklerine ilişkin ilgili mevzuat hükümleri de göz önünde bulundurulacak. Bu kapsamda alınacak kararlar, vergisel açıdan da uygunluk gözetilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.