DOLAR 32,7949 -0.11%
EURO 35,0957 -0.22%
ALTIN 2.452,460,09
BITCOIN 2068199-2,20%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasında Değişiklik Yayımlandı
  • Gün Gazete
  • Ekonomi
  • İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasında Değişiklik Yayımlandı

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasında Değişiklik Yayımlandı

ABONE OL
Haziran 8, 2024 17:19
İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasında Değişiklik Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı kararı çerçevesinde ithalatta ilave gümrük vergisi uygulamasında değişiklik yapıldı. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve Ticaret Bakanlığı tarafından ayrıntıları kamuoyuna duyuruldu.

Düzenleme Amaçları ve Süreci

Düzenlemeler, ithalat rejimi kararı ve eklerindeki uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığı, yerli üretimin pazar payının korunması, yurt içine yatırımların teşviki ve cari açığın azaltılması gibi amaçlar doğrultusunda ilgili kurumlarla istişare içinde gerçekleştiriliyor.

İlave Gümrük Vergisi Uygulaması

Avrupa Birliği üyesi ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler haricindeki ülkelerden ithal edilen bazı eşyalar için gümrük vergisi yanında ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanıyor. Bu vergiler ekonomik ve ticari gelişmelere göre güncelleniyor.

Örnek Bir Uygulama

8703 Gümrük Tarife Pozisyonu’na giren konvansiyonel ve hibrit binek otomobillerin Çin menşeli olanları için ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi kararlaştırıldı.

Gelecek Süreç

Ticaret Bakanlığı, yerli üretimi, istihdamı, dış ticaret dengesini ve cari işlemler dengesini koruma hedefleri doğrultusunda ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye devam edecektir. Yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesi için 30 gün süre verilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.