DOLAR 32,2140 0.24%
EURO 34,9755 -0.15%
ALTIN 2.431,430,58
BITCOIN 22376242,46%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
  • Gün Gazete
  • Eğitim
  • MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

ABONE OL
Şubat 16, 2024 13:07
MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Bir Kurum Türü Oluşturuldu: Sosyal Etkinlik ve Gelişim Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeyle, ortaokul öğrencilerinin ilgi, istek ve yeteneklerine uygun olarak sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yanı sıra akademik gelişimlerine yönelik çalışmaların yapılacağı “sosyal etkinlik ve gelişim merkezi” adında yeni bir kurum türü tanımlandı.

Tapu ve İzin Belgelerinde Değişiklik Yapıldı

Özel öğretim kurumlarının açılışı, devri ve nakli gibi işlemlerde kullanılan bina tapu senedi ve yapı kullanım izin belgesi ile ilgili değişiklik yapıldı. Bu işlemlerde, belgelerin temin edilmesinde yaşanan zorluklar göz önüne alınarak “bina tapu senedi” yerine “tapu senedi” istenecek ve yapı kullanım izni aranmayacak.

Öğretim Materyalleri Onay Sürecine Tabi Tutulacak

Milletlerarası özel öğretim kurumlarının uyguladıkları öğretim programları ve bu programlar için kullandıkları tüm öğretim materyalleri, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanması gerekecek. Türk programı uygulayanlar hariç olmak üzere, her türlü materyalin onay süreci uygulanacak.

Milli ve Kültürel Değerlere Aykırı Etkinlikler Yasaklandı

Okulların yıllık çalışma takvimi ve saatlerine ilişkin yapılan değişiklikle, merkezi sınavlar gibi eğitim ve öğretim genel işleyişine dair hususlar dikkate alınacak ve milli ve kültürel değerlere aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimlerine katkı sağlamayan etkinliklerin yapılması yasaklandı.

Özel Öğretim Kurumlarının Dönüşüm İşlemleri Kolaylaştırıldı

İdari soruşturması bulunan ancak soruşturma sonucunda kapatılmasına gerek olmayan kurumların dönüşüm işlemlerinin tamamlanabilmesi sağlandı.

Yabancı Uyruklu Eğitim Personeli İçin Düzenleme Yapıldı

Yabancı uyruklu eğitim personeli için istenen denklik belgesinin temin sürecinde yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla, denklik belgesini ibraz edemeyenlerin en fazla iki yıl boyunca başvuru yaptıklarını gösteren belge ile ön izin işlemlerini gerçekleştirebilmelerine yönelik düzenleme yapıldı.

Okullarda Devlet Kitapları Okutulacak

Okullarda bakanlıkça onaylanan ders kitaplarının okutulmasının esas kılındığı ve bu konuda kurucu veya kurucu temsilcisi ile kurum müdürünün de görev tanımının düzenlendiği bir düzenleme yapıldı.

Özel Öğretim Kurslarının Dönüşümü Teşvik Edilecek

Özel çeşitli kursların özel öğretim kurslarına dönüştürülmesini teşvik etmek amacıyla yapılan düzenlemeyle, dönüşüm işlemlerinde kurucu öğrenim şartı aranmayacak ve dönüşüm sonrasında programları devam eden kursiyerler aynı kurumda eğitim almaya devam edebilecek.

Bağımsız Giriş Şartı Kaldırıldı

Özel öğretim kurslarında aranan bağımsız giriş şartı da kaldırıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.